5000270019 |
23a Jornada Ademgi Perímetre. Parlem i compartim situacions d'aprenentatge |
2022-2023 |
Jornada / Jornades. Internivells: Ed. Infantil-Primària-Secundària |
|
|
|
18/3/2023 - 18/3/2023 (10 hores) de 8:45h a 19:00h |
|
U Facultat de Ciències. UdG |
|
Campus de Montilivi, E (Girona)  |
|
|
Format |
Presencial |
Organització |
ICE de la Universitat de Girona
|
| |
|
|
| |
Inscripció |
01/10/2022 - 18/03/2023 |
|
|
Cost matrícula (Euros) |
20
|
| |
Descripció i Metodologia: |
Trobada didàctica de professorat de matemàtiques de tots els nivells educatius organitzada per Ademgi i Perímetre. Aquesta edició la jornada es centrarà en les situacions d'aprenentatge del nou currículum.
La data límit d'inscripció a la jornada és el 15 de març de 2023. La tria de tallers és restringida i s'adjudicarà per ordre d’inscripció.
Preus:
-No socis: 20 €
-Socis ADEMGI o FEEMCAT: 6 €
- Dinar: 15 €
-Estudiants del grau d'Educació Primària o iInfantil de la UdG: gratuït per a les primeres 50 sol·licituds.
- Resta d'estudiants: 10 €
Informació ampliada i Formulari previ
|
| |
Objectius |
1. Compartir experiències d’ensenyament / aprenentatge de les matemàtiques.
2. Parlar sobre el nou currículum i les situacions d’aprenentatge de matemàtiques.
ant de les línies d'impuls de l'educació matemàtica
|
| |
Continguts |
Programa:
8.45 h. Acollida i acreditacions
9.15 h. Conferència Inaugural: 9.15 h. Conferència Inaugural: Has viscut algun cop una situació d’aprenentatge? Laura Morera
10.30 h. Comunicacions. Exemples de situacions d’aprenentatge
● Resolució de problemes reals a les primeres edats a través de la modelització
matemàtica. (INF) Àngel Alsina
● Qualsevol pregunta és una situació d’aprenentatge? (PRI) Marta Aragüés
● Una situació d’aprenentatge amb pensament computacional per a secundària i
batxillerat. (ESO i BATX) Raül Fernàndez
11.00 h. Pausa-cafè. Amb presentació de materials educatius a càrrec d’entitats, editorials i
associacions.
11.45 h. Comunicacions
● Com promoure el pensament algebraic? Propostes didàctiques per a l’aula
d’educació infantil (INF) Yeni Acosta i Nataly Pincheira
● Si tots visquéssim al mateix edifici, qui seria el meu veí? (INF i PRI) Anna
Rodríguez
● Preparem unes vacances perfectes! (PRI) Laura Gallego
● Com gestionem el Fem Mates a l’aula. (PRI i ESO) Antònia Pagés
● Concurs de càlcul mental: Tour de mates (ESO) Mireia Güell, Diego Alonso i Meritxell Gispert
● Concurs Bebras, un concurs per fomenta el pensament computacional (ESO) Raül Fernàndez
12.15 h. Tallers
● Pensament computacional desendollat (INF) Anna Matamala
● Tastets matemàtics a Infantil (INF) Maite Terradas, Carol Jiménez, Elisenda
Casanova i Anna Rodríguez
● Com podem treballar la mesura amb reglets? (PRI) Ester Bosch
● Estimar a l'aula (PRI) Xavi Fernàndez i Marta Aragüés
● Cordes,miralls polinomis...Quin embolic!(ESO-Batx) Clàudia Casero
● Converses irracionals (ESO) Sílvia Margelí i Enric Castellà
13.30 h. Pausa-Dinar
15.00 h. Breakout. Activitat a càrrec del grup Perímetre
16.30 h. Tallers
● Activitats manipulatives i aprenentage vivencial a l'Educació Infantil (INF) Cristina Blanch
● Del concepte de nombre a les estratègies de càlcul (INF i PRI) Miquel García i
Eduard Torrent
● Jocs de taula per portar a l’aula (PRI) Guillem Coll i Anna Vila
● 8 rutines per a la fluïdesa matemàtica (PRI i ESO) Laura
Morera, Albert Vilalta i Marc Caelles
● Explotic Dots (ESO) Sergio Belmonte
18.00 h. Cloenda i entrega de premis
|
| |
Observacions |
Informació ampliada i Formulari previ
|
| |
Avaluació |
-Assistència mínima d´un 80% de les sessions i la presentació d'una tasca.
-Qüestionari de valoració en cada sessió.
|
| |
Requisits de certificació |
Assistència a un 80% de les sessions i respondre el qüestionari de valoració de la jornada
|
| |
Persones destinatàries |
Docents d'infantil, primària i secundària
|
| |
E-mail |
ice@udg.edu
|
| |
|
|
Calendari |
Sessió 1 |
dissabte |
18/03/2023 |
- |
- |
|
| |